Velikonoční Maggiora
Na začátku března jsme se rozhodli zúčastnit se s naším cupovým kartem úvodního závodu italského a švýcarského mistrovství. Zajímalo nás, jak obstojí náš kart v mezinárodní konkurenci. Takové porovnání jsme absolvovali již před 3 lety.
Proto jsme kontaktovali pořadatele z autoklubu Maggiora. Ochotně nás do závodu přihlásili, zajistili místo v depu a tak nám nic nebránilo se závodu zúčastnit.
Volba jezdce byla jednoznačná, jel Ondra Šlechta – mistr KartCross Mascom Cupu 2012. A tak jsme se v sobotu vydali na cestu. Celou cestu nás provázel sníh a déšť. Po 920 km jsme po 10 hodinách cesty dorazili na závodiště. Na depu i na trati bylo poznat, že nepříznivé počasí nebylo jen na cestě, ale i v místě konání.
Účast vozů byla veliká. Nejpočetnější kategorie byla třída kartcross s 26 vozy, ale i jiné třídy slibovaly velkou podívanou, jelikož tento závod pojali jako předsezónní test všichni 3 mistři Evropy 2012: Stubbe, Fejfar a Anacleto.
Ondra nastoupil do závodu se svým loňským vítězným kartem. V neděli jsme se probudili do krásného slunného počasí. V měřeném treninku Ondra zajel 13. čas se ztrátou 2 vteřin na pozdějšího vítěze závodu, na kterého během rozjížděk stáhl ještě půl vteřiny na kolo. Start první rozjížďky Ondrovi nevyšel, ale po nevzdané bitvě dojel na 6. místě. V pondělí nás čekal start z 3. řady. Předpověď počasí opět neslibovala nic dobrého déšť, déšť a déšť. Naštěstí se počasí umoudřilo, bylo pod mrakem, ale deště jsme se v pondělí nedočkali. V 2. rozjížďce se Ondrovi povedl start a bravurně zvládl první zatáčku. Dostal se na 4. místo a po předjetí jednoho z jezdců dojel 3.místě. Do 3. rozjížďky nastoupil do 1. řady spolu s nejrychlejším jezdcem dne. Na startu nezaváhal a dojel si opět pro skvělé 3. místo. Těmito výsledky si Ondra zajistil přímý postup do A-finále na 9. místě, což byla třetí řada. Do A-finále starovalo 18 jezdců, z toho 4 postoupili z B-finále. Za ideálních autokrosových podmínek bylo finále odstartováno. Ondra najížděl do první zatáčky na 8. místě. V polovině 1. kola se už probojoval na místo 6. a začal útočit. Ve třetím kole předjel bez kontaktu italského jezdce, který to zřejmě psychicky nezvládl a vzápětí najel zezadu Ondrovi na auto. První atak Ondra ustál, ale o dvě zatáčky později ho ten samý jezdec bez brždění sestřelil. Vyřadil tak ze závodu nejen Ondru, ale i sebe.
Z Maggiory jsme si odvezli nejen velké zklamání z výborně rozjetého finále, ale i spoustu zkušeností a poznatků o nastavení vozu. Věříme, že nám to usnadní vývoj třetího typu pružin, které v současné době vyvíjíme spolu s firmou HP Sporting. Pro zlepšení jízdních vlastností na tento typ tratě jsou bezpodmínečně potřeba .
Do budoucna můžeme všem jezdcům tento předsezónní test plně doporučit. Pořadatelé jsou velmi přátelští a ochotní. Konkurence je zde obrovská, každá chyba stojí umístění a závod se musí jet na 100% až do cílové vlajky. Dále nás utvrdilo, že naše tvrdá pravidla v Mascom Cupu jsou ta správná cesta, protože takovéto bezohledné vyřazení ze závodu by se nemělo tolerovat.
Začátek sezony se blíží, vše je připraveno. Už se těšíme na start prvního závodu v Humpolci, který doufáme nezkomplikuje dosud nepříznivé počasí .
Fotogalerie z velikonočního závodu v Maggioře
Rozhovor s Ondrou Šlechtou o závodu v Maggioře od Tomáše Němce











